Hírek
2013. Március 29. 13:25, péntek |
Helyi
Forrás: infonograd
Vonuló és telelő madárfajok találkoznak a hideg miatt
Március elején megérkezett a vándormadarak egy része hazánkba, de a téli vendégek is itt maradtak a havas, fagyos időjárás miatt: a felszálló meleg légáramlatok helyett északi ellenszél tartja vissza a vonuló fajokat.
Papp Ferenc, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület programkoordinátora az MTI-nek elmondta, hogy Nógrád megyében főleg a vizes élőhelyeken sok a madár, Ipolyvece határában például a számlálás szerint 2600 vadlúd időzik: más években március végére ők már el szoktak vonulni északi költőterületeik felé. Mellettük számos récefajt – cigány-, nyílfarkú, kendermagos, fütyülő, csörgő, böjti, hegyi, kerce-, barát – is megfigyeltek a szakemberek a vizes élőhelyeken, illetve itt vannak már más vonuló fajok, például a bíbicek, a darvak is.
A hideg, télies időjárást a vizes élőhelyeken előforduló madarak jól tűrik, éjszakázni, pihenni a nyílt vizeken szoktak. Itt táplálékot is találnak, de a vadlúdfajok a vetésekre is kijárnak.
A fehér gólyák kisebb része a hónap elején már visszatért a telelésből, de a többség megszakította vándorútját a visszatérő tél miatt. Várható viszont, hogy tavasziasra forduló időjárás esetén egyik napról a másikra megérkeznek a többiek is.
A programkoordinátor hozzátette: a téli vendégek közül itt vannak még a csízek, a süvöltők, a csonttollúak, a kelet-európai síkságról telelni érkező vetési varjak is.
"Március közepe óta a Nógrádban fészkelő kerecsensólymok és a parlagi sasok kotlanak, a hideg időjárás ellenére is jó eséllyel költik ki tojásaikat – mondta Papp Ferenc. – Az időjárás miatt inkább a kis testű énekesmadarak vannak veszélyben, ők a hólepel miatt nem jutnak hozzá ez idő tájt főleg pókokból, rovarokból álló táplálékukhoz, ráadásul a vonulás miatt legyengülve érkeznek meg a telelőterületekről. Előfordulhat az is, hogy a táplálékhiány miatt valamilyen, számukra mérgező táplálékot – például kovászos kenyeret – fogyasztanak valahol. Emiatt is előfordulhat elhullás, de ez általában inkább a természetes kiválasztódás része.”
Papp Ferenc beszámolt egy érdekességről is: Szécsény közelében, az Ipoly árterületén tartózkodik egy színes, számozott nyakgyűrűvel ellátott bütykös hattyú. A Dunakanyarban jelölték, a télen pedig Fehéroroszországban figyelték meg több helyen is. A madár a nyakgyűrűn lévő szám alapján azonosítható.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 27. 11:16, kedd | Helyi
VIDEÓ - Salgótarjánnak biztosra kell mennie!
Nehezen megszerzett előnyünket nem adhatjuk, nem ajándékozhatjuk a bizonytalan jövőre szavazókra. Gondolhat bárki bármit a város jövőjéről, de a tényekkel szemben haladni ésszerűtlen és felelőtlen dolog.
2026. Január 25. 13:32, vasárnap | Helyi
EGY RÈGI TÖRTÉNET!
Messziről jött emberek beszélnek zöldségeket, baloldali megmondóemberek pedig ferdítik a valóságot, ezért fontosnak tartom, hogy röviden bemutassam az én történetemet.
2026. Január 06. 07:13, kedd | Helyi
Havazás - Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik
Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik hétfőn éjjel, az érintett területeken a látási viszonyok korlátozottak, amely a forgalom jelentős lassulásával jár - olvasható az Útinform honlapján.
2025. December 23. 12:26, kedd | Helyi
Közösségi tapasztalatból lett magyar termékfejlesztés a pajzsmirigybetegségek támogatására
A BLAN Synergy rendszerszintű megközelítéssel, természetes módon egészíti ki a gyógyszeres kezelést
