Hírek
2022. Január 15. 15:00, szombat |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: mti
Tovább romlott a levegőminőség többfelé

Északkeleten tovább romlott a levegő minősége a magas szállópor-koncentráció miatt.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) szombati adatai alapján Miskolcon, Putnokon, Kazincbarcikán és Sajószentpéteren, továbbá Salgótarjánban, Egerben és Hernádszurdokon is veszélyes a levegőminőség.
Miskolc polgármesteri hivatala szombaton azt is közölte az MTI-vel, hogy a településen az automatikus mérőállomásokon a szálló por (PM10) koncentrációja túllépte a tájékoztatási küszöbértéket, ezért Veres Pál polgármester elrendelte a füstködriadó (szmogriadó) tájékoztatási fokozatát, amikor tilos bármilyen nyílt téri égetés. Mindemellett a polgármester a lakosságtól azt kérte, ne használják a személyautót (főleg a dízelüzeműeket), utazzanak közösségi közlekedéssel. Ha lehetséges, mérsékelni kell a szilárd (szén-, fa-) és olajtüzelésű fűtőberendezések használatát; ha van lehetőség gázfűtésre, inkább azt használják. Felhívta a figyelmet arra is, hogy ne égessenek hulladékot, műanyagokat, és kerüljék a "porképződéssel járó" tevékenységeket.
Az NNK adataiból az is kiderül, hogy Oszlár levegőjét egészségtelennek minősítették. Emellett további hat településen kifogásolt a levegőminőség.
A levegőhigiénés index rendszere négy kategóriát tartalmaz: elfogadható, kifogásolt, egészségtelen és veszélyes minősítést.
Az NNK korábban felhívta a figyelmet arra, hogy az érzékeny lakosságcsoportba tartozók - gyermekek, krónikus légúti, illetve szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, idősek, várandós kismamák - lehetőség szerint minél kevesebb időt tartózkodjanak az egészségtelen és veszélyes minősítést kapott településeken a szabadban.
A maszkok hatékonyan kiszűrik a levegőből a kisméretű aeroszolrészecskéket, így javasolják, hogy az érintettek viseljenek maszkot kültéren. Felhívták a figyelmet arra is, hogy kedvezőtlen levegőminőség esetén is javasolt a belső terek rendszeres, gyors szellőztetése, forgalmas utak mentén pedig az ablakok csúcsidőszakon kívüli kinyitása.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat légszennyezettségi előrejelzésében azt írta: szombaton és vasárnap is nyugodt lesz az időjárás, ennek hatására az északkeleti országrészben továbbra is rossz marad a levegő minősége. A szálló por koncentrációja napi átlagban nagy területen meghaladja az egészségügyi határértéket, helyenként a tájékoztatási küszöböt is. A főváros térségében is romló a tendencia.
Jelentős javulás hétfőn várható, amikor egy hidegfront hatására nagy területen megerősödik, akár viharossá fokozódik a szél - jelezték.
Ezek érdekelhetnek még
2023. Május 29. 20:46, hétfő | Belföld
Zavargások Koszovóban - 20 magyar békefenntartó megsérült
A jelenlegi információk szerint több mint 20 magyar katona sérült meg, közülük 7 fő súlyosan, állapotuk stabil. A sérült magyar katonákat a Magyar Honvédség további kezelésre légi úton, Magyarországra szállítja.
2023. Május 29. 06:00, hétfő | Belföld
Kötélpályán hoztak fel egy szikláról lezuhant fiút a mélyből a tűzoltók Vértestolnánál
Lezuhant egy túrázó a Pes-kő-barlangnál Vértestolna közelében vasárnap, a tűzoltók kötélpályát építették ki, hogy a 15 éves fiút felhozzák a mélyből - mondta el a Komárom-Esztergom Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szó
2023. Május 29. 06:00, hétfő | Belföld
A héten is kora nyárias idő várható, sok napsütéssel
2023. Május 28. 11:13, vasárnap | Belföld
Csaknem 800 doboz cigi lapult a kárpitok alatt
Csaknem 800 doboz zárjegy nélküli cigarettát találtak a pénzügyőrök egy bolgár kisbuszban