Városlista
2025. május 18, vasárnap - Erik, Alexandra

Hírek

2023. Június 09. 07:00, péntek | Külföld
Forrás: mti

Több millió tonna termés elvesztésétől tart Ukrajna a kahovkai gátrobbantás miatt

Több millió tonna termés elvesztésétől tart Ukrajna a kahovkai gátrobbantás miatt

Ukrajna több millió tonna termést veszíthet el a kahovkai gátrobbantás következtében bekövetkezett áradások miatt az ország déli részén - közölte csütörtökön az ukrajnai agrárminisztérium.

"Vízellátás nélkül lehetetlen zöldségeket termeszteni" - hangsúlyozta a tárca közleményében, hozzátéve, hogy olyan termelési modellre lesznek kénytelenek átállni, amely alacsonyabb termésátlagot eredményez majd a gabona és az olajosmagvak terén.

A minisztérium beszámolója szerint a gát megsemmisülése több tízezer hektár termőföldet fog elárasztani, és legalább félmillió hektár válhat sivataggá Ukrajna déli részén öntözés hiányában.

Az elárasztott vidékek talajviszonyainak megállapításához teljes körű mezőgazdasági-ökológiai felmérésre, illetve különleges talajhelyreállítási módszerekre lesz szükség - ismertette a tárca, amely szerint az érintett vidéken főként zöldségféléket, dinnyét, gabonát és olajos magvakat termesztenek. Ukrajna a világ vezető gabonaexportőrei közé tartozik.

Az ukrán hajózási hatóságok szerint a gátszakadás következtében hajózhatatlanná váltak a Dnyeper (Dnyipro) egyes szakaszai, elzárva ezzel a kijevi vezetést egy fontos mezőgazdasági exportútvonaltól.

Mikola Szolszkij agrárpolitikai és élelmiszeripari miniszter szerint a mezőgazdasági ágazat a korábban becsültnél jóval nagyobb veszteségekre számíthat, mert a katasztrófa "több évre" kiterjedő károkat okozott az öntözési rendszernek.

A kahovkai Ukrajna egyik legnagyobb tározója volt. A gátat keddre virradóra felrobbantották, a víztározó ezzel gyakorlatilag megsemmisült. Ukrajna és Oroszország egymást vádolja a támadással.

Fotó: illusztráció - Pixabay

Címkék: gabona, Ukrajna

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 18. 08:24, vasárnap | Külföld

Donald Trump hétfőn tárgyal Vlagyimir Putyinnal

Donald Trump amerikai elnök szombaton a Truth Social nevű közösségi oldalán bejelentette, hogy hétfőn telefonon tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború leállításáról.

2025. Május 17. 08:25, szombat | Külföld

Leminősítette az Egyesült Államokat a Moody\'s

Megvonta az Egyesült Államoktól a lehetséges legjobb, \"Aaa\" államadós-osztályzatot a Moody\'s Ratings.

2025. Május 16. 09:12, péntek | Külföld

Izraeli-palesztin - Donald Trump: a Hamászt el kell intézni

2025. Május 16. 09:02, péntek | Külföld

Marco Rubio: az Egyesült Államok nem számít komoly áttörésre az isztambuli tárgyalásokon

Az Egyesült Államok komoly áttörésre egyelőre nem számít az ukrajnai háború lezárásról kezdődő ukrán és orosz részvétellel szervezett isztambuli tárgyalásokon