Hírek
2016. Január 24. 06:00, vasárnap |
Belföld
Forrás: mti
Tízezer nő kap meghívót méhnyakszűrésre
A következő napokban tízezer nő kap meghívót méhnyakszűrésre az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálattól (ÁNTSZ).
Az ÁNTSZ MTI-hez eljuttatott közleménye szerint 2016-tól az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) irányításával több mint száz magyarországi településen 121 védőnő kezdi meg a népegészségügyi célú méhnyakszűrést. A programba bekapcsolódók száma folyamatosan bővül, így évközben egyre több kistelepülésen válik helyben elérhetővé a szolgáltatás - jelezték.
A méhnyakszűrés fontosságára hívja fel a figyelmet az európai méhnyakrák megelőzési hét is. A hazai rendezvénysorozat január 23-án szombaton, Budapesten kezdődik, a programokon az ÁNTSZ szakemberei is előadást tartanak.
Az ÁNTSZ közlése szerint Magyarországon még mindig magas a méhnyakrák okozta halálozás, az európai uniós országok átlagának mintegy háromszorosa, évente négyszázan veszítik életüket ebben a betegségben. Pedig a méhnyakrák kialakulása szűrővizsgálattal megelőzhető, illetve az időben felismert elváltozás megfelelő hatékonysággal kezelhető.
Az ÁNTSZ 2009-ben indította el a védőnői népegészségügyi célú méhnyakszűrést, 2015-ben egy európai uniós program keretében újabb védőnők szereztek képzettséget a méhnyakszűrés végzésére, és csatlakoztak a szűrést végző védőnőkhöz annak érdekében, hogy a hazai méhnyakrák okozta halálozás jelentősen csökkenjen.
Jelezték, hogy az OTH irányításával a védőnői méhnyakszűrés országszerte folytatódik. Ennek részeként februárban tízezer 25 és 65 év közötti nő kap névre szóló meghívólevelet az ÁNTSZ-től méhnyakszűrésre. Kiemelték, hogy a vizsgálat nem jár fájdalommal, egyszerűen elvégezhető és a jogosultaknak ingyenes.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 30. 07:05, péntek | Belföld
Lantos Csaba: minden család részesül a 30 százalékos rezsikedvezményben
Minden család részesül a 30 százalékos rezsikedvezményben, aki valamilyen vezetéken kapja az energiát - közölte Lantos Csaba energiaügyi miniszter csütörtökön a Kormányinfón.
2026. Január 30. 07:04, péntek | Belföld
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: érkezik a hathavi fegyverpénz
A honvédelmi miniszter tájékoztatása szerint január utolsó munkanapján, január 30-án fizetik ki az arra jogosult katonáknak a hathavi illetményüknek megfelelő fegyverpénzt.
2026. Január 29. 07:46, csütörtök | Belföld
Közösen indul az országgyűlési választásokon a Munkáspárt és a Szolidaritás Pártja
Közös indulásról állapodott meg a Munkáspárt és a Szolidaritás Pártja a 2026-os országgyűlési választásokon - közölte utóbbi szervezet szerdán a honlapján.
2026. Január 29. 07:45, csütörtök | Belföld
Háborúellenes országjárást indít a Fidelitas
Nem a mi háborúnk! címmel háborúellenes országjárást indít a Fidelitas – jelentette be a Fidesz ifjúsági szervezetének elnöke szerdán Szegeden, a kampánysorozat első állomása előtt tartott sajtótájékoztatón.
