Hírek
2024. Június 03. 19:19, hétfő |
Helyi
Forrás: infonógrád
Salgótarján - merre tovább - lefelé, vagy felfelé?
A kommunista nem vész el, csak átalakul (Nagy Ervin). Az elmúlt közel 10 év tapasztalata alapján ez a kijelentés szűkebb hazánkra fokozottan igaz.
Látva a gazdasági leépülést és a fiatalok elvándorlását, mindennél fontosabb lett mára, hogy a fejlődés mellett tegyük le a voksot.
Amikor a jelenlegi baloldali pártok hangadó vezetőinek múltjára tekintünk szembesülnünk kell azzal a ténnyel, hogy aktív részesei voltak annak a folyamatnak amelyről cíkkünk szól.
Gyurcsány Ferenc MSZP-beli villámkarrierjétől az őszödi beszédig -origo.hu
Amikor a Magyar Szocialista Munkáspártból egyszeriben Magyar Szocialista Párt (MSZP) lett! Ez azért történt, hogy ne csak a munkásosztály érezhesse sajátjának, hanem a jókor és nagyot privatizáló egész baloldal is?
A Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP)
Az MSZMP elődje, a Kommunisták Magyarországi Pártja 1918. november 24-én jött létre. A Tanácsköztársaság megdöntése után a kommunisták 1944 végéig illegális pártként tevékenykedtek részben Magyarországon, részben emigrációban.
1944. november 5-én Szegeden megalakult a Magyar Kommunista Párt. Fél évvel később, 1945 májusában az MKP-nak már 150 ezer tagja volt.
1948 februárjában az MKP meghirdette a két munkáspárt egyesülésének programját. Erre – Magyar Dolgozók Pártja néven - 1948 júniusában került sor.
Az 1956 október 28-án kirobbant válság következtében az MDP feloszlott. Helyette új marxista-leninista párt szervezését határozták el.
1956. november 1-jei rádióbeszédében Kádár János bejelentette, hogy megalakult az MSZMP.
Megújítani, megszüntetni vagy megszüntetve megőrizni
Maga a baloldali világnézet Horn Gyuláéknál villámgyorsan háttérbe szorult, a pufajkás múlt helyébe a hatalomvágy ideológiája lépett.
Horn Gyula külügyminisztériumi államtitkár üdvözli berlini útjáról 87 decenberében hazatérő Kádár Jánost, az MSZMP főtitkárát a Ferihegyi repülőtéren. Kádár a Varsói Szerződés tagállamainak vezetőivel találkozott.
(Fotó: MTI)
Amikor 1989 kora őszén összeült az MSZMP XIV. kongresszusa, már tizenhat hónap telt el azóta, hogy Grósz Károly sikeresen eltávolította Kádár Jánost a párt éléről. Egy fiatal, negyvenéves miniszterelnököt választott az általa irányított politikai vezetés. Németh Miklós azonban éppúgy nem játszotta el a neki szánt szerepet, ahogy Grósz sem táncolt úgy, ahogy azt Kádár szerette volna. Sokszor tehette fel magának is a kérdést: a pártnak van-e még kormánya?
Lépéskényszer
Azonban 1989 kora őszén minden addiginál jobban szorította az MSZMP vezetését a „kizökkent idő” dinamikája. A Nemzeti Kerek¬asztal politikai egyeztető tárgyalásai lefektették a jövő többpártrendszerű választásának alapjait. Ráadásul aláírásgyűjtés kezdődött, amely előre vetítette, hogy népszavazás lehet a párt vagyonáról, a Munkásőrség megszüntetéséről, a párt munkahelyekről való kiűzéséről és a köztársasági elnök megválasztásának módjáról.
Mindez lépéskényszert eredményezett mind a Németh-kormány, mind az MSZMP vezetése számára.
Az első Németh-kormány. Fotó: Szalay Zoltán
Az is kérdés volt, hogy egy megújuló párt – vagy egy új párt új névvel, új programmal vágjon neki a jövőnek. A konzervatívokat az érdekelte, hogy a „reformkommunisták” maradnak-e a pártban, vagy új pártot alapítanak.
Az utak elválnak
Másnap, 1989. október 6-án, a Budapesti Kongresszusi Központban elkezdődött az MSZMP utolsó, szám szerint XIV. kongresszusa. Az előadói pulpitus felett az új idők szellemének megfelelő jelmondatot olvashattak a küldöttek:
„Demokrácia, Jogállam, Szocializmus!” Ez jó előképe volt mindannak, amit mutatni szerettek volna az új párt leendő alapítói a közvélemény számára.
Grósz Károly: Nem kell megtagadni a „kommunista eszményeket”, és véget kell vetni annak, hogy folyton a múlt hibáit és bűneit emlegessék."
NÉMETH MIKLÓS; GRÓSZ KÁROLY
Mindent egybevetve nem új párt, hanem egy megújuló párt mellett érvelt. Maradjon tehát az MSZMP, a kommunista múltra épített reform, a tömegpárti jelleg változatlanul hagyásával. Pozsgay Imre Nyers Rezsőhöz hasonlóan egy új párt megalapítása mellett tette le a voksát.
Az MSZMP első és utolsó főtitkára: Kádár János és Grósz Károly (Forrás: Fortepan Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény)
Végül az MSZMP népi demokratikus platformjának és a reformszövetség platformjának is köszönhetően a kongresszus megszavazta az új párt, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) megalakulását.
Aki bújt, aki nem… Grósz Károly nem tudott lépést tartani a reformkommunistákkal -Fotó: Fortepan
Másnap erre reagálnia kellett a Népszabadságnak is. Ezért október 8-án rendkívüli vasárnapi számmal jelent meg az MSZMP lapja. Az első oldal fejlécén már nem a „Világ proletárjai egyesüljetek!” szlogen szerepelt, helyét a „Szocialista napilap” szöveg vette át.
A múlt terhe
Példátlan megtorlásból született a Kádár-rendszer
A múlttal azonban tovább kellett küzdenie az MSZP-nek, a Kádár-korszak és az 1956 utáni megtorlások emlékét nem törölte el egy csapásra az 1989. október 6. és 9. között megrendezett kongresszus.
Biszku Béla szerepe az 1956-os forradalom megtorlásában
Az MSZP több baloldali ideológia gyűjtőhelyévé vált, miközben kádári múltját a Munkáspártra kívánta hagyni.
_ _ _ _ _ _ _ _
Ha tetszett a cikk, ossza meg kedvenc csoportjában, vagy saját Facebook oldalán!
Ezek érdekelhetnek még
2024. Szeptember 11. 20:37, szerda | Helyi
2024/2025-ös tanév legfontosabb dátumai: mikor lesznek a tanítási szünetek, érettségik, felvételik, beiratkozások?
Hivatalosan is megjelent a 2024/25-ös tanév rendje. Mikor lesznek a tanítási szünetek? Mikor lesznek az érettségik? Mikor lesz a középiskolai felvételi?
2024. Szeptember 11. 15:25, szerda | Helyi
Salgótarjáni tűzoltó állhatott a dobogóra
Szeptember hetedikén ismét rajthoz álltak a tűzoltótájfutó-verseny résztvevői az egri hivatásos tűzoltó-parancsnokság kapui előtt.
2024. Szeptember 11. 15:00, szerda | Helyi
Mozgalmasan indult a hét tűzoltóinknak!
Letért az úttestről, az árokba hajtott és az oldalára borult egy személyautó,Az árokba hajtott és az oldalára borult egy személyautó,Kigyulladt és teljes terjedelmében égett egy parkoló gépjármű.....
2024. Szeptember 11. 14:53, szerda | Helyi
Fehér Klára - Önnek melyik regénye tetszett a leginkább?
Újpesten, 1919. május 21-én született Fehér Klára (elhunyt: Budapest, 1996. szeptember 11.) magyar író, újságíró. Férje Nemes László író volt.