Hírek
2024. Június 03. 08:55, hétfő |
Bulvár
Forrás: Tim Taylor/Lost 52 Project/instylemen/web/zsuffa csaba
A II. világháborúban elsüllyedt tengeralattjárót találtak az óceán mélyén
A második világháború során széles körben használtak tengeralattjárókat a hadban álló országok és ekkorra már a technika is sokat fejlődött az első világháborúshoz képest.
Közel ezer méter mélyen, a Fülöp-szigetek térségében bukkantak rá a USS Harderre.Az Egyesült Államok Haditengerészete 1942. augusztus 19-én bocsátotta először vízre a USS Harder nevű hajót, amelynek első bevetése az év decemberének elején indult el.
Ezt a tengeralattjárót egy, a tengeripérfélék családjába tartozó, főként Dél-Afrika partjainál élő halról nevezték el, az úgynevezett Gato-osztályba sorolhatjuk, meglehetősen nagy hatótávúnak számított.
Az ellenséges erők azonban 1944. augusztus 24-én, a Fülöp-szigetek legnagyobb és legnépesebb szigete, Luzon közelében elsüllyesztették, 79 fős legénységgel merült alá a mélybe. Most, nyolcvan év után végre rábukkantak a Naval History and Heritage Command (NHHC) víz alatti régészei, akik a Tiburon Subsea és a Lost 52 Project vezetőjének, Tim Taylornak az adatait is felhasználták.
Bár közel ezer méter mélyen nyugszik a tengeralattjáró, nincs felborulva, tőkesúlyán pihen, és a kutatók szerint igen jó állapotnak örvend, már legalábbis a körülményekhez képest. Sokszor ezeket az elsüllyedt gépeket nem könnyű beazonosítani, most viszont más a helyzet, egyértelmű volt a tudósok számára, hogy a USS Harderről van szó. Az NHHC igazgatója, Samuel J. Cox úgy nyilatkozott, hogy a tengeralattjáró a győzelem hajszolása közben veszett oda – és mint tudjuk, a győzelemnek ára van, csakúgy mint a szabadságnak. Azonban a USS Harder számos japán hadihajót elsüllyesztett, mielőtt megsemmisült.
Azt mondják, a hajó megtalálása lehetőséget ad arra, hogy méltóképpen tisztelegjenek a legénység előtt. A USS Harder roncsát beszkennelték, és ebből, valamint az elkészített fotókból egy olyan 4D-s modellt raktak össze, ami segít a helyszín feltérképezésében. Arról ugyanakkor nem esett szó, hogy felmerülhet-e egyáltalán a kiemelés gondolata.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 08. 09:06, vasárnap | Bulvár
XIV. Leó pápa: ne ragadozóként, hanem zarándokként éljünk
A béke visszatér, ha nem ragadozóként, hanem zarándokként élünk a világban
2025. Június 06. 07:26, péntek | Bulvár
Ruszin-Szendi Romulusz elmondta a Szlava Ukrajini kifejezést
2025. Június 05. 07:59, csütörtök | Bulvár
Semmelweis-szobrot avattak Európa legrégebbi gyermekvédő központjában, Firenzében
2025. Június 04. 07:12, szerda | Bulvár
Magyar Pepsi kerül a magyar polcokra
A Szentkirályi Magyarország Kft. beruházása nyomán hazatér a Pepsi gyártása, innentől kezdve a hazai boltok piacain megtalálható Pepsi termékeket import helyett helyben fogják gyártani -