Városlista
2025. július 24, csütörtök - Kinga, Kincső

Hírek

2019. Február 19. 05:00, kedd | Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Csillagfolyamot fedeztek fel a déli égbolton

A déli égboltot szinte teljesen elfoglaló úgynevezett csillagfolyamot fedeztek fel a Bécsi Egyetem tudósai.

A csillagfolyam viszonylag közel helyezkedik el és legalább négyezer csillagból áll, melyek együtt mozognak az űrben kialakulásuk óta, vagyis mintegy egymilliárd éve.

A Földhöz való közelsége miatt ez az áramlat tökéletes lehetőséget nyújt a csillaghalmazok széthullásának tanulmányozására, a Tejútrendszer gravitációs mezőjének vizsgálatára és a Naprendszeren kívüli, azonos korú bolygópopulációk megismerésére, mely utóbbi segítséget jelent a jövőbeli bolygókereső missziók során.

Kutatásaik során a szakértők az Európai Űrügynökség (ESA) Gaia nevű műholdját használták - írja a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportál.

Galaxisunk, a Tejútrendszer különböző méretű és korú csillaghalmazok otthona.

"A galaktikus lemez csillaghalmazainak legtöbb csillaga a születése után gyorsan szétszóródik, mivel a halmaz nem tartalmaz elég csillagot ahhoz, hogy azok elegendő gravitációs potenciált hozzanak létre vagy más szóval nem tartalmaz a halmaz elég kötőanyagot, mely összetartaná a csillagokat. Ugyanakkor a közvetlen szomszédságban is vannak olyan, elegendő csillagtömeggel rendelkező csillaghalmazok, amelyeknek tagjai több százmillió éven át egyben maradnak" - mondta Stefan Meingast, az Astronomy & Astrophysics című szaklapban megjelent tanulmány vezető szerzője.

A Gaia műszerei precizitásának köszönhetően a szakértők a csillagok háromdimenziós mozgását is tudták mérni.

"A közeli áramlatok azonosítása olyan, mint tűt keresni a szénakazalban. A csillagászok hosszú ideje nézték a halmazt és néztek át rajta, hiszen az éjszakai égbolt nagy részét beborítja, de csak most realizálták, hogy ott van, hatalmas, és sokkolóan közel a Naphoz" - mondta Joao Alves társszerző.

"Az otthonunkhoz közeli dolgok felfedezése nagyon hasznos, mert nem túl halványak, nem túl elmosódottak a részletes vizsgálathoz. Ez a csillagászok álma" - tette hozzá.

A csillagászok szerint a csillagáramlat mintegy egymilliárd éves lehet, így már négy teljes kört megtett a galaxis körül. Ez elegendő idő ahhoz, hogy áramlatszerű szerkezet alakuljon ki a Tejútrendszer lemezének gravitációs hatása következtében.

Ez az újonnan felfedezett, közeli rendszer kiválóan felhasználható gravitációs kutatásokhoz a galaxis tömegének megmérése céljából. Segíthet a kutatóknak annak megértésében, hogyan szerzik a galaxisok a csillagaikat, tesztelhetik a Tejútrendszer gravitációs mezejét, közelsége miatt pedig a bolygókereső missziók remek célpontja lehet.

Fotó: illusztráció

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 24. 07:32, csütörtök | Külföld

Ukrán elnök: Kijev azonnali és teljeskörű tűszünetet fog követelni az orosz féltől az isztambuli tárgyaláson

Azonnali és teljeskörű tűzszünethez fog ragaszkodni az ukrán küldöttség az orosz féllel szerdán tartandó újabb isztambuli tárgyalási fordulón - közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Facebook-oldalán.

2025. Július 23. 07:32, szerda | Külföld

Donald Trump szerint a nem túl távoli jövőben létrejöhet látogatása Pekingbe

Donald Trump szerint a \"nem túl távoli jövőben\" létrejöhet látogatása Pekingbe, eleget téve Hszi Csin-ping kínai elnök meghívásának

2025. Július 19. 07:50, szombat | Külföld

Jelentősen csökkennek a külföldi segélyprogramokra és médiatámogatásokra szánt amerikai pénzek

Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.

2025. Július 17. 07:46, csütörtök | Külföld

Parajd - Iskolakezdésre üzemelik csak be a sótalanító berendezést