Városlista
2024. április 27, szombat - Zita

Hírek

2024. Március 09. 16:09, szombat | Helyi
Forrás: origo/web/zsuffa csaba

30 évig azt hitte, tart még a háború - az utolsó japán katona

30 évig azt hitte, tart még a háború - az utolsó japán katona

Három évtizeddel a világháború után adta meg magát az utolsó japán katona. Ki ne emlékezne még a Bud Spencer és Terence Hill főszereplésével bemutatott Kincs, ami nincs című filmre?

És arra, hogy a szigeten, ahová kerültek, élt egy öreg japán katona, aki azt hitte, hogy még mindig tart a világháború? Az ő alakját bizony a valóság ihlette, ugyanis Onoda Hiroo 29 évig harcolt még Japán világháborús kapitulációja után.

Csak az elöljárójuk személyes parancsára hagyhatták abba a harcot

Onoda egy elszegényedett szamuráj család ötödik gyermekeként született 1922. március 19-én Kainanban. Fiatal korában sokat kendózott, ami valószínűleg nagyban hozzájárult, hogy ősei harcos útját kövesse. Mindössze 17 éves volt, amikor a megszállt Vuhanba ment, hogy pénzt keressen. Itt könyvelői állást kapott és elkezdett kínaiul is tanulni.

A második világháború során 1942-ben – ekkor volt 20 éves – jelentkezett a Japán Birodalmi Hadseregbe. Kiképzése során gerilla-hadviselést, propagandát, filozófiát, történelmet és harcművészeteket is tanult. 1944-ben – immár hadnagyként – a Fülöp-szigetekhez tartozó Lubang szigetére vezényelték egy különleges egységgel.

Onoda Hiroo hadnagy ( a képen jobbra, állva) a testvérével 1944-ben
Fotó: Mainichi Shimbun / Wikmedia Commons

A parancsa világos volt: meg kellett akadályozni a szövetséges erők előrenyomulását bármi áron.

Ehhez az is hozzátartozott, hogy csak akkor fejezhetik be a harcot, ha az elöljárójuk személyesen elmegy hozzájuk és azt parancsolja.

Arról, hogy az Egyesült Államok két atomtámadását követően Japán is letette a fegyvert, Onoda mit sem tudott. Ugyan szórtak szét a szigeten erről röplapokat, de ő ezt ellenséges dezinformálásnak gondolta. Így 1945 augusztusának második felében a három főből álló csapatával a sziget belsejébe ment, hogy gerillaakciókkal zavarja az „ellenséget.”

A hozzátartozóik kérésének sem engedelmeskedtek, és tűzharcot vívtak a rendőrökkel

A csapat létezésére négy évvel később derült fény, amikor az egység egyik tagja megszökött és feladta magát a járőröző filippínó rendőröknek. Nem sokkal ezután az egység családtagjaitól származó üzeneteket dobtak le repülőgépekből szerte a dzsungelben, de ez sem győzte meg a karakán tisztet.

Az erdőben található gyümölcsöket ették, illetve állatokat raboltak a lakosságtól. Ennek hatására természetesen a rendőri járőrözés is megerősödött és először 1954-ben Shoicsi Simadát, majd 1972-ben Kinsicsi Kozukát egy rendőrséggel folytatott tűzharcban lelőtték. Így az utolsó két évet Onoda már egyedül töltötte.

Onoda hadnagy egészen 1972-ig kitartott a dzsungelben - Fotó: AP / The Telegraph

A hadnagyot ekkor már hazájában halottnak nyilvánították, ám egy Szuzuki Norio nevű fiatalember élete céljának tekintette, hogy megtalálja a közel három évtizede eltűnt katonát. Ez csodával határos módon sikerült is neki. Onoda meglepően nyitott volt, sokat beszélgettek, azonban Szuzuki unszolására sem volt hajlandó befejezni a harcot, továbbra is felettese személyes parancsára várt.

Ez a tiszt nem volt más, mint Tanigucsi Josimi őrnagy, aki szerencsére túlélte a háborút és könyvárusként dolgozott. Az őrnagy repülőre szállt és felkereste egykori beosztottját. Ezután felszólította a megadásra és a hazaindulásra. Onoda és egysége megközelítően 30 embert ölt meg akcióik során, így Japán amnesztiát kért neki, amit meg is kapott. Hazatérésekor hősként ünnepelték a katonát, aki a parancsot mindenáron teljesíteni akarta.

Nem találta helyét a háború utáni modern Japánban

Mindezek ellenére Onoda már nem találta helyét „az új Japánban”, ugyanis túl nyugatiasnak érezte azt, így Brazíliába költözött, ahol gazdálkodó lett. 1984-ben azonban visszatért szülőhazájába, ahol gyerekeknek oktatótáborokat is szervezett. 1996-ban a Fülöp-szigetekre is visszatért, ahol virágot helyezett arra a helyre, ahol Kozukát lelőtték. Ezen felül 10 ezer dollárral járult hozzá a helyi gyerekek megsegítéséhez.

Onoda Hiroo a megadás jeleként átadja a kardját Ferdinand Marcos fülöp-szigeteki elnöknek, 1972-ben -Fotó: Malacañang Palace / Wikimedi Commons

Onoda 2010-ben így nyilatkozott a kapott parancsáról: „Tiszt lettem és parancsot kaptam. Szégyent éreztem volna, ha nem próbálom meg teljesíteni.” A második világháborút legtovább folytató japán katona 2014. január 16-án, 91 éves korában hunyt el.

SALGÓTARJÁNIAK ÉS NÓGRÁD VÁRMEGYEIEK KÖZÖSSÉGE 😃
ADJUNK minél többet, minél TÖBBEKNEK!
Csatlakozzon olvasóinkhoz! Reklám és politikamentesen adjuk a híreket - InfoNógrád híroldal csoport
CSOPORT:
https://www.facebook.com/groups/infonograd
HÍROLDAL:
https://www.infonograd.hu
SPORTHÍREK:
https://www.facebook.com/groups/infongrad.sporthirek
AUTÓSOK SALGÓTARJÁNBAN:
https://www.facebook.com/groups/autosok.salgotarjanban
TikTok:
https://www.tiktok.com/@infonograd
Threads:
https://www.threads.net/@infonograd_hiroldal
Insta:
https://www.instagram.com/infonograd_hiroldal
. . . . . . . . . . . . . . . . . .
#InfoNógrád #hírek #hírcsatorna #érdekességek #események #videók #programok #online #Salgótarján #Nógrádvármegye

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 27. 08:00, szombat | Helyi

Egyre melegebb lesz hétvégén.

Sokat fog süt majd a nap, az időnként megjelenő felhőkből északon és keleten, valamint délután nyugaton, délnyugaton elszórtan egy-egy futó zápor, zivatar még kialakulhat.

2024. Április 27. 06:34, szombat | Helyi

Milliárdosok versenyeznek a TikTok megvásárlásáért, de hiába

Egy maroknyi amerikai pénzügyi és technológiai mágnás több milliárdos ajánlatra készül a TikTok megvásárlására, miután Joe Biden elnök aláírta azt a törvényt,

2024. Április 27. 06:24, szombat | Helyi

Székkel támadt a tanárára egy diák

Brutális, ami ebben a magyar iskolában történt: székkel támadt a tanárjára egy diák

2024. Április 26. 20:50, péntek | Helyi

VOLT EGYSZER EGY ACÉLGYÁR - VIDEÓN AZ 1. ÉS 2. RÉSZ

Az első rész: Az acélgyár "hagyatéka". Mit visz a patak víze? Mi rejtőzik a föld alatt? Mi maradt még a főépület legalsó szintjén? A második rész: Az acélgyár "aranykora". Riportunkban két korábbi dolgozó idézi fel a történteket...