Városlista
2026. május 3, vasárnap - Tímea

Hírek

2016. Október 29. 05:15, szombat | Életmód
Forrás: mti

Az időátállítás depresszióssá tesz egy dán tanulmány szerint

Az időátállítás depresszióssá tesz egy dán tanulmány szerint

A depressziós tünetekkel orvoshoz forduló emberek száma érezhetően nő a nyári időszámításról való átállást követően

- ezt állapította meg egy dán tanulmány, amely 1995 és 2012 között regisztrált több mint 185 ezer depressziós beteg diagnózisát elemezte.

A medicalexpress.com portálon ismertetett tanulmány szerint a nyári időszámításról a téli időszámításra való áttérés sokak számára okoz szenvedést. Az óraátállítást követő hónapban, novemberben nyolc százalékkal magasabb a depressziós esetek száma ahhoz képest, amivel az átállás előtti diagnózisok alapján számolni lehetne.

A dán kutatók 185 ezer 419 depresszióval diagnosztizált beteg adatait elemezték, akiknek esetét 1995 és 2012 között rögzítették a dán Központi Pszichiátriai Kutatási Nyilvántartásban.

Az Aarhus Egyetemi Kórház társult professzora, Soren D. Ostergaad szerint a depressziós esetek ilyen kiugrása túl jellegzetes ahhoz, hogy a véletlennek tulajdoníthassák.

A professzor, aki négy tudóstársával együtt jegyezte a tanulmányt elmondta, hogy nyilvánvalóan az óraátállítás növeli a depressziós esetek számát és nem a rövidülő napok vagy a rossz időjárás.

"Reggel hét és nyolc között valószínűleg nem sokat nyerünk az átállással, mert akkor a legtöbben úgy is zuhanyozunk, reggelizünk, vagy munkába, iskolába megyünk. Viszont mire hazaérünk, és végre szabadidőnk lenne délután, már sötét van" - fejtette ki Ostergaard.

A professzor szerint a tanulmány megállapításai különösen érdekesek a depresszióra hajlamosak és családtagjaik számára. Hozzáfűzte, hogy a depressziós esetekkel foglalkozó, azokat kezelő szakemberek számára is fontos a kutatás, ugyanis számolhatnak praxisukban ezzel a jelenséggel.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 03. 15:00, vasárnap | Életmód

Meteorológia: áprilisban a megszokott mennyiségnek csak az egytizede esett

Áprilisban átlagosan 40 milliméter eső esik Magyarországon, de idén mindössze 4 milliméter esett országos átlagban, vagyis az ilyenkor megszokott mennyiség egytizede - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán szombaton.

2026. Május 02. 14:00, szombat | Életmód

Csapadékos májust remélnek a gabonatermesztők

Nem kedvez az időjárás a szántóföldi növényeknek, de a következő hetekben egy nagyobb csapadék még sokat segítene - mondta az MTI-nek a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke.

2026. Május 02. 13:00, szombat | Életmód

Magyar vállalat fejleszthet Hold körüli pályára szánt műholdat

A REMRED Technológia Fejlesztő Zrt.-t kérte fel az Európai Űrügynökség (ESA) arra, hogy egy konzorcium vezetőjeként irányítsa a MoonRAD nevű kutatási projektet az ügynökség holdprogramjában