Városlista
2024. május 7, kedd - Gizella

Hírek

2023. Október 25. 09:00, szerda | Belföld
Forrás: qubit/xforest/web//zsuffa csaba

Miért jelent hatalmas gondot a vízpazarlás? Minden lehetséges módon csökkenteni kell a pazarlást még ebben az évtizedben.

Miért jelent hatalmas gondot a vízpazarlás? Minden lehetséges módon csökkenteni kell a pazarlást még ebben az évtizedben.

Az évtized végére már nem lesz elég víz, ha nem csökkentjük a pazarlást.

Egyre közelebb a hőség és szárazság miatti katasztrófa, Magyarország is veszélyben van.

A víz feladata

A víz valódi szerepe az emberi testben: oldószer és a tápanyagok és salakanyagok szállítója az egész testben, hőmérséklet szabályozó, a csontok és más szövetek olajozója és testünk biokémiai reakcióinak résztvevője.

Ezeket a funkciókat a vízben lévő H2O látja el és nem az oldott anyagok, szuszpendált ásványi anyagok és egyéb alkotóelemek.

Az ivóvíz pazarlása:

Aki indokolatlanul használja a csapból folyó vizet. Feleslegesen folyatja pl. fogmosás közben, félórán keresztül zuhanyzik, vagy a kocsimosást bőséges ivóvízzel oldja meg.

Milyen mértékű a vízpazarlás Magyarországon?

Bő nyolcvan évvel ezelőtt az egy főre eső vízhasználat naponta 35-40 liter volt. A következő generációnál ugrásszerűen nőtt ez a mennyiség, vagyis a 70-es, 80-as évekre 250-300 liter vizet is elhasznált egy ember napi szinten!

A rendszerváltás után az egyre emelkedő vízdíjak és csatorna használati díjak miatt fokozatosan esett vissza a vízfogyasztás és a vízpazarlás, a 2020-as években körülbelül fejenként napi 150 liter vizet használunk.

Sehol senki nem menekülhet a vízhiány következményei elől. Nem lesz olyan gazdaság vagy ökoszisztéma, amit ne érintene a probléma”.(Nemzetközi Vízgazdálkodási Bizottság (Global Commission on the Economics of Water, GCEW)

A szárazságok gyakoribbá válásának valószínűsége Európában. A szürke zónákból nincsenek adatok, a halványzöld jelzi a nagyon alacsony kockázatot, a piros pedig a nagyon magasat. Magyarország leginkább a magas és mérsékelt kockázatú zónába tartozik. Fotó: WWF Water Risk Filter

Az elmúlt évtizedek elhibázott vízgazdálkodása olyan krízist idézett elő, ami komolyan veszélyezteti a globális klímacélokat és a fenntarthatósági törekvéseket, arról nem is beszélve, hogy ha kifutunk a vízkészletből, azt nagyon hamar, már 2030-ra a bolygó összes lakója meg fogja érezni.

A víz iránti kereslet 40 százalékkal fogja meghaladni a rendelkezésre álló készleteket.

A legnagyobb problémát a pazarlás jelenti: a bányászat, az ipar és a mezőgazdaság pazarlóan sok vizet fogyaszt, ha pedig ezen nem változtatnak, az katasztrófához fog vezetni.

Ha tatszett a cikk, ossza meg kedvenc Facebook csoportjában, vagy saját oldalán!

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 07. 07:29, kedd | Belföld

Átadták a Sopront északnyugat felől elkerülő utat

Átadták a Sopront északnyugat felől elkerülő, 3,6 kilométer hosszú, 8647-es számú utat hétfő délután.

2024. Május 07. 07:29, kedd | Belföld

Szijjártó Péter: az Európai Unió bővítésének felgyorsítása lesz a magyar uniós elnökség egyik legfontosabb célja

Az Európai Unió (EU) bővítésének felgyorsítását nevezte a magyar uniós elnökség egyik legfontosabb céljának a külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán hétfő este.

2024. Május 06. 12:44, hétfő | Belföld

Nagy Márton szerint Magyarország képes meghatározó szereplővé válni az űripar területén

Magyarországot gazdasági ökoszisztémája, infrastruktúrája és szellemi tőkéje egyaránt alkalmassá teszi arra, hogy meghatározó szereplővé váljon az űripar területén

2024. Május 06. 07:49, hétfő | Belföld

Vonat elé hajtott egy kamion Baján

Személyvonat elé hajtott egy kamion hétfő reggel Baja térségében, az 55-ös főút 106-os és 107-es kilométere közötti vasúti átjáróban;